Detail aktuality

Nadějné Italky oživí UNIQA Primátorky a v osmiveslici Hamru pojedou o vítězství

Primátorky
Nadějné Italky oživí UNIQA Primátorky a v osmiveslici Hamru pojedou o vítězství
15. 9. 2021

Medailistky ze světových i evropských šampionátů juniorek dorazí z Apeninského poloostrova až na pražskou Vltavu. Svěřenkyně českého emigranta, úspěšného italského veslařského trenéra Jaroslava „Jaro“ Ročka, Elisa Grisoni a Greta Parravicini, pojedou v česko-italském společenství v lodi Hamru.

Jaroslav „Jaro“ Roček, český emigrant, který se v roce 1980 marně pokoušel kvalifikovat se svými parťáky na Hry do Moskvy, započal v Itálii zkraje 80. let slavnou trenérskou kariéru. Sám se už k veslování nedostal, ale jako kouč teď své úspěchy sklízí. 

Elisa má bronzovou medaili z letošního juniorského mistrovství světa ve čtyřce bez kormidelníka, Greta Parravicini je pak čerstvou mistryní Evropy do 23 let ze šampionátu, který se konal v Račicích před pár měsíci. Nyní se společně představí na UNIQA Primátorkách. Jak moc tyto ženy rozviklají roli favorita, kterou drží pořádající VK Blesk? „Šanci mají, ale jdou do toho s velkou pokorou. I pro ně to bude velká neznámá. Záleží, jak si posádka sedne. Navíc ženy Blesku dokázaly porazit i Slavii na letošním Mistrovství ČR. Startovní pole je našlapané. Italky sem ale určitě nepojedou bez ambicí vyhrát,“ říká Adam Kapa, závodník z SK HAMR – veslování z.s.

Samotná situace kolem startu italských závodnic byla dlouho nejasná. V jednu chvíli se zdálo, že jich přijede dokonce šest. „Museli jsme ale řešit, co nám umožní pravidla, trošku se to táhlo, a nakonec jsme měli jistotu startu. Za to jsem moc rád a už se do Prahy všichni moc těšíme,“ říká Jaro Roček, který bude posádce na břehu k dispozici. 

Jeho příběh je hodně dlouhý a zajímavý. Sám se rád vrací ve vzpomínkách ke svým italským začátkům. „Tehdy jsme byli se Slavií na soustředění ve Villachu. Se svou tehdejší přítelkyní a současnou ženou Janou Tyrolovou (bývalá československá reprezentantka ve volejbale) jsme se potkali v Rakousku, kam ona utekla pro změnu z dovolené ve Španělsku,“ vzpomíná Roček.

„V Itálii jsem chtěl veslovat, ale protože jsem potřeboval práci, nabídli mi místo trenéra. Z Dukly jsem měl třetí trenérskou třídu a využil jí. Od té doby stojím na břehu,“ pokračuje a hned navazuje úspěchy svých dětí, na které je náležitě pyšný. Dcera Aisha Rocek dojela 12. na OH v Tokiu ve dvojce bez kormidelníka. Nyní si „velké jméno“ v Itálii dělá i syn Patrick, současný mistr Evropy v kategorii lehkých vah. „Na olympiádu se nedostal jen kvůli obrovské konkurenci v italské reprezentaci. Za tři roky by ale na Hrách chybět neměl, stejně jako Aisha.“ Jak bude pokračovat pro Čechy nepříliš známý příběh rodu Ročků, se teprve uvidí. Možná, že jedna z prvních českých kapitol bude napsána na letošním 108. ročníku UNIQA Primátorek.

Představení italských účastnic 108. ročníku UNIQA Primátorek:

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku