Detail aktuality

Jan Černý – Dress code Primátorek dodává tradiční akci exkluzivitu

Primátorky
Jan Černý – Dress code Primátorek dodává tradiční akci exkluzivitu
6. 5. 2022

S módním návrhářem a ambasadorem značky Lexus Janem Černým jsme se nedávno sešli a zeptali se ho hlavně na dress code tradiční veslařské události. Přečtěte si rozhovor a zjistěte, jak vnímá oblékání návštěvníků prvních ročníků nebo jaký je rozdíl v oblékání na Primátorky a páteční Univerzitní osmy. Řeč padla také na jeho stylový Lexus, který má „oblečený“ v designu své vlastní značky.

Dress code Primátorek zní smart casual. Jak nahlížíte na tuto kulturně-sportovní událost s obrovskou tradicí, kterou pražské Primátorky se svou 109 letou historií bezesporu jsou? Co pro vás osobně Primátorky znamenají, co ve vás vzbuzují?
Líbí se mi na tom hlavně ta dlouholetá tradice a to, že se taková kulturně-sportovní událost odehrává v kulisách přímo v centru Prahy. Vyšehrad, Vltava a Náplavka. To mi přijde skvělé.

Pokud byste se mohl ocitnout v jakémkoli roce za celou historii závodu, který byste si vybral rok a proč?
Já osobně bych volil ty nejstarší ročníky, zajímal by mě ten kontrast, jak vypadala akce tehdy oproti té dnešní. Porovnával bych hlavně atmosféru a celkově naladění závodu.

Co se ve vás mísí při pohledu na jejich dřívější lesk a slávu, dámy v šatech se zdobenými deštníčky v rukou či s velkými klobouky na hlavě, pánové ve slušivých oblecích, daří se podle vás z hlediska módy udržet jejich odkaz? A zároveň krok s dnešní dobou, současnou módou?
Vždy je na čem pracovat. Co se týče našeho národa a módy jako takové, tak to platí dvojnásob. Mám pocit, že i díky minulým režimům v nás byla trošku ubita ta přirozenost hezky se oblékat. Dress code Primátorek dává prostor mít na sobě hezké věci. Smart casual se dá obléct vkusně, ale i nevkusně. Záleží na zvolení jednotlivých kousků. Takový event by si zasloužil, aby se k němu přistupovalo s respektem, a to i co se módy týče.

Se svým dress codem převyšují kdejakou sportovní událost. Těší vás držení právě této tradice, nebo byste raději z pohledu streetwearového návrháře byl pro převlečení do modernějšího pojetí? Odrazují tím k návštěvě mladší generace, nebo naopak motivují
k zamyšlení se nad oblečením těch správných kousků?
Naopak. Dal bych tomu ještě větší úctu vzhledem k tradici. Akce jako tahle si to zaslouží. Za mě se třeba skvěle obléká pan Pohlreich. Na to, že je to profesionální šéfkuchař je vždy oblečen perfektně. Jeho práce je sice taky kreativní, ale jinak něž v oblasti módy, a i přesto je vidět, že má pro módu cit. Smart casual dává prostor obléct se každému tak, jak uzná za vhodné. Třeba konkrétně pan Pohlreich si může dát košili od japonského návrháře, které rád nosí a k tomu volné kalhoty, zatímco někdo by mohl zvolit úplně jiný typ outfitu a obojí bude správně.

Ve vaší tvorbě se vám výborně podařilo propojit tradiční obuv Prestige a vdechnout jí nový život. Oblékáte sebe i vlastní vůz Lexus do stejného designu. Chystáte se připravit speciální edici i pro veslaře?
Bohužel nechystám, ale kdyby byl nějaký skif, který bych mohl na tento závod předělat, tak bych do toho rozhodně šel. Přijde mi to super. Pamatuji si, že minulý rok se to povedlo klukům z Bufetu, z mé oblíbené restaurace. Na poslední chvilku předělali jednu loď, možná to byla dokonce i ta vítězná.

Charakterizujte váš vztah: vy a sport, vy a veslování, vy a auta, vy a luxusní auta, vy a Primátorky
Asi jako většina kreativních lidí, můj mozek sport většinou upozaďuje, ale v poslední době jsem si našel super sport, kterým je bouldering. Chodím lézt na stěnu bez jištění. To mě hodně chytlo. Člověk u toho musí přemýšlet, vymýšlet taktiku, volit správnou trasu. Veslování je mi dost blízké, protože moje nejlepší kamarádka ze střední byla právě veslařka. Vlastně pořád je, ale teď už spíš učí mládež. Díky tomu jsem byl veslování blízko, i když jsem ho nikdy nevyzkoušel. Luxusní auta mě baví. Každý den, když sedám do svého Lexusu, si uvědomuju, jak krásné auto to je a třeba jeho interiér miluju čím dál víc. Je vyšperkovaný a kvalitně udělaný. Oceňuji detaily, které dělají z jízdy opravdový zážitek a komfort. Tohle pravidlo platí u všeho, ale mám pocit, že u aut dvojnásob.

Co z vaší tvorby mohou návštěvníci využít při návštěvě náplavky Rašínova nábřeží? Ta je v době konání veslařských závodů tak trochu jiné molo, než znáte vy. Jak hodnotíte jeho aktéry?
Pokud ode mě mají Prestige X Jan, tak doporučuji určitě ty, protože Náplavka má pořádné kočičí hlavy. Když si je navíc vhodně oblečete a vynecháte mikinu a roztrhané džíny, tak jsou naprosto schůdné i na takovou akci. Pokud ode mě má někdo třeba oblek na míru, tak využít i ten, třeba sako nebo kalhoty zvlášť s dalšími kousky. Byl bych rád, kdyby se Primátorky staly ikonické nejen pro veslování, ale i pro módu, která se na nich nosí. Nerad bych se opakoval, ale posouvat se stále máme kam.

Na Vltavě v závodní kombinéze, po náplavce v blazeru, jak se vám líbí veslařské tradice a zvyky? Znáte tu o veslařských klubových blazerech
Jsou to krásné věci, bohužel to všechno postupně nějak odchází. Zůstávám ale optimistou a věřím v to, že věci přichází a odchází v určitých vlnách, takže to zase znovu přijde.

V pátek se koná závod akademických osmiveslic s názvem Univerzitní osmy, kam zavítá mnoho studentů a dalších členů akademické obce. Po závodech mnoho účastníků zůstává na náplavce a setrvává do koncertu studentské kapely i afterparty. Jak by měli být podle vás návštěvníci Univerzitních osem oblečeni? Můžete uvést konkrétní doporučení? Na co by určitě neměli zapomenout? Na co by naopak rozhodně zapomenout měli? V čem a proč se podle vás liší dress code Univerzitních osem a Primátorek? Jak byste ho pro U8 charakterizoval?
Na úvod bych rád řekl, že nejsem stylista, ale designér. To je relativně dost odlišná věc. Já si často netroufám říkat lidem, co by si měli nebo neměli oblékat. Ale v této otázce můžu použít pravidla, kterými se řídím já sám, když se oblékám na nějakou akci. Vždycky fungují dvě zásady. První pravidlo je obléct si jednu, nebo minimálně u mužů, více společenskou věc, například sako nebo košili a doplnit je o uvolněnější kalhoty. Mnohdy díky tomu vytvoříte opravdu zajímavý look. Když se zvolí opak ve smyslu společenských kalhot nebo širokých kalhot s puky, které se doplní o hezky střiženou mikinu nebo oversized heavy triko, je to taky super. K tomu minimalistické jednoduché tenisky. Druhé pravidlo je v barvách. Vždy na tento typ eventů, pokud nemáte zrovna cit pro barvy, jít do tlumených barev. Nebál bych se míchat jen černou a bílou. Tím eliminujete nějakou chybu.

Vy se Primátorek účastníte jako ambasador vozů Lexus. Co je vaším hlavním pojítkem? V čem se názorově setkáváte a prolínáte? Co vás na značce Lexus baví?
Pro mě je to hlavně v tom, že já osobně obdivuji japonskou preciznost. Všechny věci mají vychytané do posledního detailu. Fascinuje mě to, protože já sám s tím občas bojuji. Také bych to tak rád dělal. Ale vzhledem k tomu, že v módě musím občas dělat rychlá rozhodnutí, to pokaždé nejde. To mě inspiruje. Lexus nepůsobí starosvětsky, ale přesto je luxusní. Nepůsobí okázale, ale každý vidí, že se jedná o Luxus v moderním a současném pojetí.

Sám vlastníte vůz Lexus, v čem je ten váš jedinečný? Jaký máte model?
Mám Lexus UX 250h. Celý ho mám potištěný svým signature Rorschachovým vzorem. Ten je typický pro moji značku. Už jsem za svůj život v pár autech jel a Lexus mě naprosto nadchnul. Už jen tím, že se jedná většinou o hybridy nebo elektro auta. Je svižný a silný, to mě baví nejvíc. A nemůžu zapomenout na detaily, které už jsem zmiňoval výše.

Odkud se nejraději na závod díváte a proč? Uvidíme se v rámci 109. ročníku na náplavce?
Určitě se na Náplavce uvidíme a moc se na to těším. Minule jsem koukal z lodě, to mi přišlo hezky symbolické.

 

 

 

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku